راهنمای مجموعه نرم افزارهای یکتاوب

 


راهنمای آموزش و رفع اشکال | راه‌اندازی اولیه | راهنمای جامع برنامه | فهرست ابزارهای مدیریت | راهنمای الفبایی | مقالات متنوع

جستجو در راهنما | فهرست فایل ها | پرسش‌های متداول | تالار گفتگو | ارسال پیشنهادها و اشکالات | برگشت به پایگاه


 

راهنمای تنظیمات اصلی برنامه

 

 

اگر گذرواژه‌ی مدیر پایگاه را داشته باشید، می‌توانید به صفحه‌ی اصلی مدیریت پایگاه وارد شوید. در پهلوی راست این صفحه، منوهای اصلی مدیریت را می‌بینید که یکی از آن‌ها تنظیمات عمومی پایگاه است. شما می‌توانید بسیاری از ویژگی‌های پایگاه مانند عنوان و نوع پایگاه، چگونگی نمایش صفحات و مطالب در صفحه اصلی، فعال‌بودن فرم ثبت‌نام، گزینه‌های فرم تماس و ده‌ها تنظیم ساختاری و نمایشی دیگر را در این بخش تغییر دهید.

 

یکتاوب

 

 

تنظیمات کلی برنامه

نخستین گام برای تنظیم پایگاه و آغاز به‌کار آن، مشخص کردن اطلاعات اصلی آن است. در این‌جا عنوان پایگاه، نشانی دبیرخانه، نشانی پست الکترونیک، شماه تلفن و دورنگار و هرگونه اطلاعات دیگری را که می‌خواهید در صفحات پایگاه نمایش داده شوند، تعیین می‌کنید.

  • اطلاعاتی که در این صفحه وارد می‌کنید در صفحه‌ای به نام info.php نیز جای می‌گیرند که می‌توانید لینک آن را در صفحه‌ی اصلی پایگاه یا هرجای دلخواه بگذارید.
  • شما می‌توانید برنامه را برای راه‌اندازی پایگاه اینترنتی، پایگاه همایش یا پایگاه نشریه، سفارشی کنید.

 

 

تنظیمات صفحه اصلی

منظور از صفحه اصلی، نخستین صفحه‌ای است که پس از ورود به پایگاه یا هر زیربخش پایگاه دیده می‌شود. شما با تغییر گزینه‌های تنظیمات صفحه‌ی اصلی می‌توانید چگونگی نمایش صفحات و مطالب را در صفحه‌ی اصلی پایگاه یا زیربخش پایگاه تعیین کنید.

مطلب ویژه‌ی صفحه اصلی

نخستین مطلبی است که اغلب با عنوان خوش‌آمدید در صفحه‌ی اصلی دیده می‌شود. شما می‌توانید آن را فعال یا غیرفعال کنید و مطلب درون آن را ویراش کنید.

نمایش چکیده یا متن کامل

شما می‌توانید مشخص کنید چکیده یا متن کامل یک یا چند تا از مطالب گنجانده شده در پایگاه در صفحه‌ی اصلی نمایش داده شود. همچنین می‌توانید یکی از صفحات سطح اول و تعداد مطالب صفحات سطح دوم آن را برای قرار گرفتن در صفحه اصلی انتخاب کنید.

نمایش عنوان آخرین مطالب

شما می‌توانید تعداد عنوان آخرین مطالب پایگاه را برای نمایش در کادرهای جانبی مشخص کنید. همچنین می‌توانید مشخص کنید که عنوان آخرین مطالب در بخش میانی پایگاه نمایش داده شود.

نمایش آمار و تاریخ

شما می‌توانید نمایش کادر آمار عمومی کاربران و نمایش تاریخ جاری و آخرین تاریخ به‌روزرسانی را فعال یا غیر فعال کنید.

به یاد داشته باشید:

  • شما می‌توانید مطالب سفارشی را به صورت بلوک‌هایی در کناره‌های صفحه‌ی اصلی نمایش بدهید. این بلوک‌ها می‌توانند دارای متن، تصویر یا پویانمایی باشند و به صفحه‌ای از پایگاه یا پایگاهی دیگر پیوند شوند. برای آگاهی بیش‌تر راهنمای ساختن بلوک را بخوانید.
  • در بخش تنظیمات ویژه‌ی صفحات و مطالب می‌توانید چگونگی نمایش صفحات و مطالب را با امکانات بیشتر تعریف کنید. برای آگاهی بیشتر راهنمای صفحات و مطالب را بخوانید.

 

تنظیمات زبان پایگاه

با یکتاوب می‌توان پایگاه اینترنتی چندزبانه راه‌اندازی کرد. هم‌اکنون برنامه برای دو زبان فارسی و انگلیسی مناسب‌تر است. شما در بخش تنظیمات زبان پایگاه می‌توانید مشخص کنید آیا کادر یا پیوند تغییر زبان در صفحات نمایش داده شود و این کادر یا پیوند در کجای صفحات باشد. همچنین می‌توانید مشخص کنید زبان پیش‌فرض چه باشد، یعنی کاربران نخست کدام زبان را ببینند.

 

تنظیمات منوی بالایی

عنوان صفحات پایگاه در پهلوی راست نمایش داده می‌شود. اما شما می‌توانید دکمه‌هایی برای نمایش در زیر تابلوی اصلی پایگاه در نظر بگیرید تا کاربران را در دستیابی سریع به صفحات مورد نظر یاری کنید. برای مثال، در پایگاه نشریه می‌توان دکمه‌هایی با عنوان فرستادن مقاله یا برقراری ارتباط را در منوی بالایی جای داد. این دکمه‌های می‌تواند به صورت متنی یا تصویری باشند. دکمه‌های تصویری به صورت آماده در برنامه ساخته شده‌اند، اما شما می‌توانید با مراجعه به پوشه‌ی bb (گنجانده شده در پوشه‌ی/yekta_program) آن‌ها را تغییر بدهید یا دکمه‌های جدیدی به آن‌ها بیفزایید.

تنظیمات نوار راهبری عمومی

نوار راهبری به دسته‌ای از دکمه‌ها یا متن‌هایی گفته می‌شود که در همه‌ی صفحات پایگاه نمایش داده می‌شوند تا امکان جابه‌جایی سریع کاربران به بخش‌های مختلف پایگاه فراهم شود. این امکان به ویژه برای پایگاه‌های بزرگ مانند پایگاه دانشگاه که زیربخش‌های بسیر دارند ضروری است. گزینه‌های نوار راهبری عمومی پایگاه، در سه سطح قابل دسته‌بندی هستند. هر دسته از گزینه‌ها والد گزینه‌های سطح پایین‌تر (گزینه‌های فرزند) خواهند بود.

تنظیمات کادر پیوند فوری

کادر پیوند فوری برای ایجاد پیوندهای تصویری به سایر بخش‌های پایگاه یا پایگاه‌های دیگر به کار می‌روند. این کادرها در پهلوی راست و چپ صفحه‌ی اصلی نمایش داده می‌شوند. برای ساختن پیوند فوری:

  1. دکمه‌ی مورد نظر را طراحی کنید و به پوشه qb(موجود در پوشه‌ی/yekta_program) فراگذاری کنید.
  2. به بخش تنظیم کادر پیوند فوری بروید و نمایش کادر پیوند فوری را فعال کنید.
  3. دکمه‌ی مورد نیاز و مشخصات آن را برای برنامه تعریف کنید.

کادرهای نمایش تصاویر

شما با کمک این ابزار می‌توانید تصویرهایی را پشت سر هم در صفحه‌ی اصلی به نمایش بگذارید و هر تصویر را به یک نشانی اینترنتی پیوند بزنید. برای انجام این کار، پس از افزودن فایل تصاویر دلخواه با ابعاد 155*135 در شاخه‌های مربوطه (شاخه همنام قالب گرافیکی پایگاه در شاخه‌های set1 و set2)، فایل XML مرتبط را تنظیم کنید. برای ساخت آسان‌تر فایل فلش‌، قالب‌هایی در برنامه گنجانده شده است که می‌تواند آن‌ها را دریافت کنید.

 

تنظیم تاریخ و تقویم

تنظیمات تاریخ برنامه در این بخش انجام می‌شود. اگر از بخش همایش استفاده می‌کنید، تنظیم تاریخ های مهم در همایش نیز در این بخش انجام می‌شود.

تنظیم متن‌های عمومی

تنظیمات مربوط به متن‌های عمومی برنامه در این بخش انجام می‌شود. این متون شامل متن‌های مرتبط با فرم‌ها، نشانی‌ها، شماره حساب، توصیف پایگاه و کلیدواژه‌های پایگاه است.

تنظیمات جایگزینی‌ها

اگر بخواهدی واژه‌ها یا جمله‌هایی را در همه‌ی صفحات پایگاه تغییر دهید، این ابزار کار شما را بسیار آسان می‌کند.

در حالت عادی انجام این تنظیمات به صورت خودکار و توسط بخش تنظیم خودکار موارد اصلی انجام می‌شود. اما اگر نام برنامه، نشانی آن و مواردی از این دست تغییر یابد، تنظیم خودکار موارد اصلی باید بار دیگر انجام شود.

تنظیمات نشان پایگاه

آیکن یا نشان پایگاه (favicon) تصویری است که در کنار نشانی پایگاه در Address Bar مرورگر وب (نسخه جدید IE یا سایر مرورگرها) یا میانبرهای پایگاه نمایش داده می‌شود. برای ساختن این نشان می​توانید از نرم​افزارهای گرافیکی (پلاگین‌های فتوشاپ) یا ابزاری که در این صفحه می‌بینید، بهره ببرید.

 

 

 

Email : yektaweb (AT) gmail.com

 

Academic Web Tools - Yektaweb Collection - مجموعه مدیریت یکپارچه پایگاه‌های اینترنتی