راهنمای مجموعه نرم افزارهای یکتاوب

 


راهنمای آموزش و رفع اشکال | راه‌اندازی اولیه | راهنمای جامع برنامه | فهرست ابزارهای مدیریت | راهنمای الفبایی | مقالات متنوع

جستجو در راهنما | فهرست فایل ها | پرسش‌های متداول | تالار گفتگو | ارسال پیشنهادها و اشکالات | برگشت به پایگاه


راهنمای روش های ارسال ایمیل توسط برنامه و تست و خطایابی آن

 

 

خلاصه:

در راهنمای زیر شرایط مختلف ارسال ایمیل و روش تنظیم هر کدام ارایه شده است. اما به صورت خلاصه، سایت برای ارسال ایمیل نیاز به mail server دارد. سه حالت اصلی زیر امکان دارد:

 

1- اگر دامنه ی اصلی و سایت شما روی سرور شرکت یکتاوب باشد:

مثلا از نشانی journal.ir استفاده کنید و سایت شما روی سرور یکتاوب نصب شده باشد:

در این حالت نیاز به تنظیم خاصی ندارید و با رعایت محدودیت های مربوطه، می توانید از ایمیل استفاده کنید. برنامه ی mail server در این حالت روی همان سرور سایت نصب شده است (از sendmail سیستم عامل استفاده می کند).

 

2- اگر دامنه ی اصلی روی سرور دیگری باشد و فقط سایت شما روی سرور شرکت یکتاوب باشد:

مثلا از نشانی journal.website.ac.ir استفاده کنید و سایت شما روی سرور یکتاوب نصب شده باشد:

در این حالت اگر سازمان شما که مالک دامنه ی اصلی هست اجازه ندهد، ایمیل های ارسالی از سرور ما جعلی تلقی شده و اسپم می شوند یا برگشت می خورند. پس باید اطلاعات mail server را از سازمان دریافت کنید و در بخش تنظیمات پست الکترونیک در بخش تنظیمات smtp وارد کنید. لازم است آی پی مربوطه را برای شرکت نیز ایمیل کنید تا ما دسترسی را در فایروال باز کنیم.

 

3- اگر سایت شما روی سرور سازمان نصب شده باشد:

در این حالت نیز اگر سازمان شما که مالک دامنه ی اصلی هست اجازه ندهد، ایمیل های ارسالی از سرور جعلی تلقی شده و اسپم می شوند یا برگشت می خورند. یا اصولا ی ارسال ایمیل در شبکه مسدود شده است. پس باید اطلاعات mail server را از سازمان دریافت کنید و در بخش تنظیمات پست الکترونیک در بخش تنظیمات smtp وارد کنید.

 

توجه:

در صورت استفاده از SMTP عدم اتصال به mail server یا برگشت خوردن ایمیل ها اغلب مربوط به برنامه یا سرور یکتاوب نیستند و برای رفع اشکال باید با آی تی سازمان خود مذاکره کنید.

 

شیوه های ارسال ایمیل:

برنامه یکتاوب دو شیوه برای ارسال ایمیل دارد:
حالت اصلی استفاده از سیستم عامل فعلی است (مسیر مشکی در تصویر زیر). یعنی برنامه ایمیل ها را به سیستم عامل ماشینی که روی آن نصب شده است تحویل می دهد تا سیستم عامل بر اساس ابزارهای موجود خود مثل sendmail ایمیل را به کاربر فوروارد کند. اگر در این حالت ایمیل به کاربران نرسد باید ابزار ارسال ایمیل سیستم عامل بررسی شود.

حالت دوم استفاده از سرور ارسال ایمیل خارجی و بر اساس شیوه SMTP است. در این حالت برنامه مستقیما به سرور مربوطه وصل می شود و ایمیل ها را به آن تحویل می دهد(مسیر بنفش در تصویر زیر). اگر در این حالت پس از تحویل ایمیل به SMTP ایمیل مربوطه به کاربر فوروارد نشود باید log آن را بررسی کنید.

 

 

در حالت استفاده از سرورهای درون سازمانی ( نه سرورهای یکتاوب)، و در صورتی که با همکاری مرکز رایانه سازمان تنظیمات فوق را انجام داده اید و هنوز در ارسال ایمیل مشکل دارید، از بخش ردیابی و تست سیستم ارسال ایمیل استفاده کنید و نتیجه تست را برای مسئولان شبکه و ما ارسال کنید تا بررسی انجام شود. توجه داشته باشید که بیشتر اشکالات و به ویژه ارسال ایمیل به صورت SPAM باید از طرف مسئولان شبکه سازمان بررسی شود.

 

بهترین راه تشخیص دقیق مشکل بررسی log سرور میل می باشد. اگر ایمیل ارسالی از سرور به سرور میل برسد و با خطا مواجه شود، در این log دلیل بروز خطا دقیقا مشخص است:

اگر از سرورهای میل لینوکسی استفاده می کنید می توانید برای بررسی دلیل عدم ارسال ایمیل از فایل /var/log/maillog استفاده کنید. دستور مشاهده این فایل در لینوکس به صورت tail -f /var/log/maillog می باشد. در ویندوز هم می توانید بسته به سرور میل مورد استفاده از راهنمای مربوطه استفاده کنید. مثلا برای Exchange 2013 از راهنمای زیر استفاده کنید:

https://technet.microsoft.com/en-us/library/dd302434%28v=exchg.150%29.aspx

\Microsoft\Exchange Server \V15\Logging\Diagnostics\DailyPerformanceLogs folder

 

گاهی اشکال از عدم تنظیم مناسب فایل /etc/hosts یا etc/resolv.conf می باشد.

همچنین می توانید برای بررسی دقیق تر اشکال عدم ارسال ایمیل یا کندی در آن، یک ایمیل از طریق خط فرمان وب سرور ( با دستور sendmail یا در صورت استفاده از روش SMTP با کمک SSMTP) ارسال کنید.

 

اگر برنامه پاسخ Unable to relay داد باید سرور mail را به صورت زیر تنظیم کنید:

Open the Exchange System Manager;

Go in Administrative Groups -> Administrative group name -> Server -> Server name -> Protocols -> SMTP;

Right click on Default SMTP Virtual Server -> properties;

Access tab -> Relay buttom;

Select "only the list bellow" and add your domain and\or IPs you do want to allow the relay

 and finally check  the "Allow all computers witch successfully authenticate to relay, regardless of the list above" checkbox.

 

 

برخی از دلایل عدم ارسال ایمیل:

گاهی اختلال یا کندی در ارسال ایمیل از طرف سرورهای سازمانی به دلیل اشکال در تنظیمات DNS یا HOST سرور می باشد. گاهی نیز به دلیل استفاده از فایروال ها یا آی پی های داخلی متفاوت از آی پی اصلی برای میل سرورها، تنظیمات بخش ارسال پست الکترونیک باید متناسب با پورت و آی پی داخلی سرور تنظیم شوند.

اگر تعدادی ایمیل ارسال می شود و سپس پیام خطا را دریافت می کنید به مسئول mail server خود بگویید محدودیت ارسال از اکانت ایمیل شما یا سرور وب را بردارند. معمولا محدودیتی در این خصوص وجود دارد که مثلا بعد از 100 ارسال دیگر ایمیل جدید قبول نکند.

 

توجه
در بیش از 99 درصد مواقع مشکل عدم ارسال ایمیل، مربوط به تنظیمات ایمیل یا شبکه است و نیاز به دخالت فنی شرکت ندارد. لطفا بخش تنظیمات پست الکترونیک را بررسی کرده و برای رفع اشکال با بخش آی تی سازمان خود همکاری کنید.

 

 

برگشت خوردن ایمیل ها به دلیل سیاست پست الکترونیک سازمان

برخی سازمان ها از DMARC استفاده می کند و اجازه ارسالی ایمیل تحت دامنه سازمان و با آی پی های ناشناس را نمی دهند. در این حالت ایمیل های ارسالی به برخی مقاصد مثل دانشگاه تهران و جیمیل با پیامی مشابه زیر برگشت می خورند:

SMTP error from remote mail server after end of data: 550-5.7.1
Unauthenticated email from organ.ac.ir is not accepted due to domain's
550-5.7.1 DMARC policy. Please contact the administrator of organ.ac.ir domain

در این حالت برای رفع مشکل (تنظیم آی پی سرور یکتاوب به عنوان ارسال کننده مجاز ایمیل یا ارسال از طریق SMTP ) باید با مسوولان شبکه سازمان خود مذاکره کنید.

توضیح مختصر: DMARC که بعد از روش های تایید اعتبار SPF و DKIM برای رفع نواقص این دو راهکار توسعه یافته است، مخفف Domain-based Message Authentication, Reporting & Conformance و به معنی "تایید اعتبار مبتنی بر دامنه پیام و گزارشات و تطبیق دامنه" است. توضیحات بیشتر را می توانید از جستجو در اینترنت به دست آورید.

 

عدم دریافت ایمیل از سرور یکتاوب در سایت سازمان

گاهی پیش می آید که ایمیل های سرور یکتاوب که تحت دامنه سایت سازمان هستند (مثل journal.univ.ac.ir) به همه ایمیل ها صحیح ارسال می شوند، اما به گیرندگان همین سازمان (مثل journal@univ.ac.ir) نمی رسند. در این حالت مشکل از این است که سرور ایمیل سازمان قبول نمی کند ایمیلی که مربوط به خودش است (تحت دامنه سازمان است) را از سرور دیگری دریافت کند. برای رفع این اشکال باید تنظیمات مناسب را در بخشی مثل acceptance & routing انجام داد و با ایجاد یک Rule در بخش مربوطه Local delivery را برای سرور یکتاوب مجاز کرد. این تنظیم را مسئول ایمیل سازمان باید در نرم افزار مدیریت ایمیل های سازمان انجام دهد.

اطلاعیه 1395/1/15

امکان اتصال به smtp سازمانی برای ارسال ایمیل در سرورهای یکتاوب

با توجه به محدودیت های ایجاد شده در تنظیمات smtp و به منظور افزایش امنیت، تا سال 1395 امکان اتصال به سرویس smtp سازمانی برای سایت های نصب شده روی سرورهای اصلی یکتاوب وجود نداشت. یعنی مثلا اگر سایت http://journal.uni.ac.ir روی سرور یکتاوب نصب شده بود نمی توانست برای ارسال ایمیل از smtp سازمان خودش و با نشانی mail.uni.ac.ir استفاده کند.

با توجه به مشکلی که در این روش ایجاد می شد (بلوک شدن ایمیل به خصوص در سازمان مربوطه و اعتبار کمتر ایمیل ها) این امکان فراهم شده است که بتوانید از سرویس smtp سازمان خود برای ارسال ایمیل ها استفاده کنید.

برای این منظور ابتدا باید نشانی سایت خود و نیز IP مربوط به سرور MAIL را برای ما ارسال کنید تا تنظیمات لازم در سرور یکتاوب انجام شود. سپس در بخش تنظیمات پست الکترونیک وارد شده و تنظیمات لازم را مشابه تصویر زیر انجام دهید:

 

چرا ایمیل های ما در بخش SPAM وارد می شوند؟

سه گروه پارامتر اصلی برای spam شدن ایمیل ها وجود دارد:

پارامترهای سمت سرور ارسال کننده (مربوط به Mail Server )

پارامترهای سمت سرور گیرنده (مربوط به دریافت کننده)

خطاهای سمت سرور گیرنده

 

معمولا وقتی سرورهای سازمان آلوده شده باشند یا اقدام به ارسال تعداد زیادی ایمیل ناخواسته یا تبلیغاتی شده باشد، ایمیل های ارسالی از یک سرور یا آی پی یا دامنه خاص در فهرست SPAM بانک های اطلاعاتی قرار می گیرند. خوشبختانه سرورهای یکتاوب با پایش و کنترل منظم مشکل SPAM ندارند. اما اگر از ایمیل سازمان خود استفاده می کنید و ایمیل های ارسالی در بخش SPAM قرار می گیرند، باید مشکل ارسال اسپم از سرور یا دامنه مربوطه را با کمک بخش شبکه سازمان برطرف کنید (تغییر رمز عبور ایمیل ها، اسکن و ویورس یابی سرورها، بررسی نرم افزار های نصب شده و فیلترینگ ایمیل های خروجی می تواند بخشی از کار باشد). سپس برای برداشته شدن از فهرست spam می توانید از سایت زیر کمک بگیرید:

http://mxtoolbox.com/SuperTool.aspx

از گزینه Blacklist Check استفاده کنید.

اگر به جای OK در هر ردیف مشکلی مشاهده کردید می توانید روی دکمه Details کلیک کنید و به نشانی سایت مربوطه رفته و با ارسال ایمیل یا اقدام از بخش removal برای حذف ایمیل خود از فهرست spam اقدام کنید.

پیوند مرتبط: راهنمای اسپم شدن ایمیل ها در سایت گوگل Spam and suspicious emails

پیوند مرتبط: قوانین اسپم را اینجا بخوانید.


این پیام به چه معنی است : هدر یا متن ایمیل ارسالی از سوی سرور اس ام تی پی پذیرفته نشد

پاسخ: اگر به هر دلیلی سرور SMTP سازمان شما ایمیل ارسالی شما را قبول نکند، امکان دارد با این خطا یا خطاهای مشابه مواجه شوید. برنامه در این حالت، برای تسهیل کار بررسی این متن ها را به صورت کامل در بخش مربوطه نمایش می دهد. لطفا برای بررسی کل متن را برای بخش پشتیبانی ایمیل کنید.

 

چرا ایمیل های ما برگشت می خورند؟

طبق قوانین ارتباطات الکترونیک، هر ایمیلی که به هر نشانی ارسال شود، یا باید به مقصد برسد. یا برگشت بخورد و دلیل برگشت خوردن هم در آن ذکر شود. کافی است یک ایمیل به یک نشانی اشتباه مثل farzi872368236@yahoo.com یا farzi872368236@yektaweb.ir بفرستید تا روش کار را ببینید.
پس برای بررسی هر نوع مشکلات ایمیل از جمله اسپم شدن یا عدم نمایش در inbox باید ایمیل برگشت خورده را بررسی کنید. (کافی است چند نمونه از ایمیل های برگشت خورده را بررسی کنید تا دلیل برگشت خوردن آن را متوجه شوید. اگر نتوانستید متن درج شده را تفسیر کنید می توانید از گوگل کمک بگیرید یا آنها را برای ما ارسال کنید.)

بیشتر مواردی که تا به حال در سایت های ما دیده شده است درج اشتباه نشانی (مثلا استفاده از پسوند com یا ir به جای ac.ir) یا spammer بودن IP ارسال کننده است.

 

چرا سرعت ارسال ایمیل از سرور اختصاصی ما کند است؟

اگر ارسال حتی یک ایمیل از سرور شما بیشتر از حد معمول زمان لازم دارد، به احتمال خیلی زیاد تنظیمات DNS سرور صحیح انجام نشده است. در این حالت بهتر است اطلاعات زیر را در فایل hosts در شاخه etc وارد کنید:

nameserver 217.218.127.127
nameserver 8.8.8.8

 

راهنمای تنظیم سرورهای Exchange:

نرم افزار Microsoft Exchange این امکان را دارد که ارسال ایمیل را از آی پی های خاصی محدود کنید. برای تنظیم انواع نسخه ها به صورت زیر عمل کنید. دقت کنید که آی پی وب سرور را درست وارد کنید (مثلا اگر هر دو سرور میل و وب در شبکه محلی هستند آی پی داخلی آن ها را استفاده کنید و اگر در بیرون از شبکه محلی همدیگر را می بینند آی پی خارجی را تنظیم کنید)

در راهنمای زیر تنظیم چند آی پی یک یا چند سرور توضیح داده شده است. اگر شما فقط یک سرور و آی پی دارید فقط برای یک آی پی انجام دهید.

 Microsoft Exchange 2013/2016
Exchange 2013 uses a web based interface called Exchange Admin Center (EAC).  From the EAC, do the following:
1. Select "mail flow" -> receive connectors.
2. Select "Default Frontend [servername]" and click the edit icon (looks like a pencil).
3. On the "Default Frontend [servername]" select the "scoping" option and then select the default IP address range (0.0.0.0-255.255.255.255) and click the remove icon (looks like a minus symbol to the right of the edit icon).
4. Click on the add icon (looks like a plus symbol) to add the web server IPs one at a time.
5. After all IPs have been added, click on the save button.

Microsoft Exchange 2007 & 2010

1. Open the Exchange Management Console.
2. Go to Server Configuration -> Hub Transport -> Default Receive Connector -> Properties -> Network tab.
3. You will see a section that says "Receive mail from remote servers that have these IP addresses". 
4. Remove the default rule for 0.0.0.0 to 255.255.255.255.
5. Add the web server IPs one entry at a time.
6. Stop and restart the MSExchangeTransport service.

Microsoft Exchange 2003
To do this using the Exchange System Manager:
1. Click Start, point to Programs, point to Microsoft Exchange, and then click System Manager.
2. In Exchange System Manager, expand the following object:
Servers -> [ Your_Exchange_Server_Name ] -> Protocols -> SMTP
3. Right-click the virtual SMTP server where you want to restrict inbound IPs, and then click Properties.
4. Click the Access tab, and then Connection...
5. Add the web server IPs.
6. Enable the "Only the list below option" and add the web server IPs.
7. Restart Exchange to activate your changes.

تصاویر راهنما

 

 

 

 

 

 

 

 

تنظیم خاص در Exchange 2010 و نسخه های بالاتر:

Exchange 2010 و نسخه های بالاتر آن به صورت پیش فرض نوع Authentication را به صورت NTLM تنظیم کرده اند. در این صورت ممکن است هنگام ارسال ایمیل با خطای زیر مواجه شوید:

504 5.7.4 Unrecognized authentication type

برای رفع مشکل می توانید AuthLogin authenticaton را با کمک مراحل زیر فعال نمایید (در تصویر فوق هم مشخص است)


In the Exchange console under server configuration:
   Select hub transport.
   Right click  the client server and select properties.
   Select the authentication tab.
   Check the Basic Authentication checkbox.
   Uncheck the Offer Basic only after TLS

 

 


SMTP Reply Codes

See rfc2821 for the basic specification of SMTP; see also rfc1123 for important additional information.

See rfc1893 and rfc2034 for information about enhanced status codes.

Reply codes in numerical order

Code     Meaning
200 (nonstandard success response, see rfc876)
211 System status, or system help reply
214 Help message
220 Service ready
221 Service closing transmission channel
250 Requested mail action okay, completed
251 User not local; will forward to <forward-path>
354 Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
421 Service not available, closing transmission channel
450 Requested mail action not taken: mailbox unavailable
451 Requested action aborted: local error in processing
452 Requested action not taken: insufficient system storage
500 Syntax error, command unrecognized
501 Syntax error in parameters or arguments
502 Command not implemented
503 Bad sequence of commands
504 Command parameter not implemented
521 Domain does not accept mail (see rfc1846)
530 Access denied
535 SMTP Authentication unsuccessful/Bad username or password
550 Requested action not taken: mailbox unavailable
551 User not local; please try <forward-path>
552 Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
553 Requested action not taken: mailbox name not allowed
554 Transaction failed

 

Reply codes grouped by command

Command     Code     Description    
CONNECT
220 <domain> Service ready
421 <domain> Service not available, closing transmission channel
HELO
250 Requested mail action okay, completed
500 Syntax error, command unrecognised
501 Syntax error in parameters or arguments
504 Command parameter not implemented
521 <domain> does not accept mail [rfc1846]
421 <domain> Service not available, closing transmission channel
EHLO
250 Requested mail action okay, completed
550 Not implemented
500 Syntax error, command unrecognised
501 Syntax error in parameters or arguments
504 Command parameter not implemented
421 <domain> Service not available, closing transmission channel
MAIL
250 Requested mail action okay, completed
552 Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
451 Requested action aborted: local error in processing
452 Requested action not taken: insufficient system storage
500 Syntax error, command unrecognised
501 Syntax error in parameters or arguments
421 <domain> Service not available, closing transmission channel
RCPT
250 Requested mail action okay, completed
251 User not local; will forward to <forward-path>
550 Requested action not taken: mailbox unavailable
551 User not local; please try <forward-path>
552 Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
553 Requested action not taken: mailbox name not allowed
450 Requested mail action not taken: mailbox unavailable
451 Requested action aborted: local error in processing
452 Requested action not taken: insufficient system storage
500 Syntax error, command unrecognised
501 Syntax error in parameters or arguments
503 Bad sequence of commands
521 <domain> does not accept mail [rfc1846]
421 <domain> Service not available, closing transmission channel
DATA
354 Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
451 Requested action aborted: local error in processing
554 Transaction failed
500 Syntax error, command unrecognised
501 Syntax error in parameters or arguments
503 Bad sequence of commands
421 <domain> Service not available, closing transmission channel
250 Requested mail action okay, completed
552 Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
554 Transaction failed
451 Requested action aborted: local error in processing
452 Requested action not taken: insufficient system storage
RSET
200 (nonstandard success response, see rfc876)
250 Requested mail action okay, completed
500 Syntax error, command unrecognised
501 Syntax error in parameters or arguments
504 Command parameter not implemented
421 <domain> Service not available, closing transmission channel
SEND
250 Requested mail action okay, completed
552 Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
451 Requested action aborted: local error in processing
452 Requested action not taken: insufficient system storage
500 Syntax error, command unrecognised
501 Syntax error in parameters or arguments
502 Command not implemented
421 <domain> Service not available, closing transmission channel
SOML
250 Requested mail action okay, completed
552 Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
451 Requested action aborted: local error in processing
452 Requested action not taken: insufficient system storage
500 Syntax error, command unrecognised
501 Syntax error in parameters or arguments
502 Command not implemented
421 <domain> Service not available, closing transmission channel
SAML
250 Requested mail action okay, completed
552 Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
451 Requested action aborted: local error in processing
452 Requested action not taken: insufficient system storage
500 Syntax error, command unrecognised
501 Syntax error in parameters or arguments
502 Command not implemented
421 <domain> Service not available, closing transmission channel
VRFY
250 Requested mail action okay, completed
251 User not local; will forward to <forward-path>
550 Requested action not taken: mailbox unavailable
551 User not local; please try <forward-path>
553 Requested action not taken: mailbox name not allowed
500 Syntax error, command unrecognised
501 Syntax error in parameters or arguments
502 Command not implemented
504 Command parameter not implemented
421 <domain> Service not available, closing transmission channel
EXPN
250 Requested mail action okay, completed
550 Requested action not taken: mailbox unavailable
500 Syntax error, command unrecognised
501 Syntax error in parameters or arguments
502 Command not implemented
504 Command parameter not implemented
421 <domain> Service not available, closing transmission channel
HELP
211 System status, or system help reply
214 Help message
500 Syntax error, command unrecognised
501 Syntax error in parameters or arguments
502 Command not implemented
504 Command parameter not implemented
421 <domain> Service not available, closing transmission channel
NOOP
200 (nonstandard success response, see rfc876)
250 Requested mail action okay, completed
500 Syntax error, command unrecognised
421 <domain> Service not available, closing transmission channel
QUIT
221 <domain> Service closing transmission channel
500 Syntax error, command unrecognised
TURN
250 Requested mail action okay, completed
502 Command not implemented
500 Syntax error, command unrecognised
503 Bad sequence of commands

 

 

 

 

پیوندها و راهنماهای مرتبط:

بخش تنظیمات پست الکترونیک

راهنمای سرویس Webmail روی سرور یکتاوب

راهنمای استفاده از سرویس ایمیل شرکت یکتاوب به صورت آفلاین - استفاده از Thunderbird

راهنمای استفاده از سرویس ایمیل شرکت یکتاوب به صورت آفلاین - استفاده از outlook

چگونه‌ همه‌ی نامه‌های الکترونیک را از وب‌میل خود پاک کنید

 


 

 

Email : yektaweb (AT) gmail.com

 

Academic Web Tools - Yektaweb Collection - مجموعه مدیریت یکپارچه پایگاه‌های اینترنتی