راهنمای مجموعه نرم افزارهای یکتاوب

 


راهنمای آموزش و رفع اشکال | راه‌اندازی اولیه | راهنمای جامع برنامه | فهرست ابزارهای مدیریت | راهنمای الفبایی | مقالات متنوع

جستجو در راهنما | فهرست فایل ها | پرسش‌های متداول | تالار گفتگو | ارسال پیشنهادها و اشکالات | برگشت به پایگاه


راهنمای RSS

 

بسته‌ی نرم‌افزاری یکتا مانند بسیاری از پایگاه‌های اینترنتی علمی-خبری، امکان تولید خودکار RSS از بسیاری از بخش‌های خود را فراهم کرده است تا کاربران از آخرین مطالب پایگاه اصلی و زیربخش‌های آن آگاه شوند و بار ترافیکی پایگاه نیز بیش از اندازه افزایش نیابد.

 

RSS چیست؟

RSS امکانی مبتنی بر XML است که برای نخستین‌بار شرکت Netscape در سال 1999 آن را به کار گرفت. کارگزاران این شرکت می‌خواستند به جای این‌که کاربران پایگاه شرکت هر روز به آن سر بزنند و بخش‌های گوناگون آن را برای یافتن خبر جدید ورق بزنند، آخرین اخبار پایگاه به صورت متنی ساده در دسترس آن‌ها قرار گیرد. با این روش، کاربران با اجرای اسکریپتی ساده آخرین اخبار پایگاه را روی کامپیوتر خود یا در پایگاهی دیگر مطالعه می‌کنند. در نتیجه بار ترافیکی سرور کاهش و سرعت کاربران در یافتن اطلاعات پایگاه افزایش می‌یابد.

 

RSS مخفف عبارت RDF Site Summary یا Rich Site Summary یا Really Simple Syndication است.

 

تولید RSS

یکتاوب این کار را به صورت خودکار انجام می‌دهد و فقط مدیران پایگاه باید این امکان را از بخش "منوی مدیریت> ابزارهای کمکی> تنظیمات RSS" فعال کنند. برنامه با استفاده از زبان برنامه‌نویسی PHP فایل‌های آخرین مطالب را در نشانی‌های مشخص و به صورت xml تولید می‌کند. کافی است نشانی فایل‌ها (اسکریپت‌های سازنده RSS ) را در اختیار کاربران خود بگذارید تا آنها بتوانند از آخرین تغییرات پایگاه شما با خبر شوند. دکمه‌های تصویری RSS در صفحات پایگاه می‌توانند کاربران را در یافتن سریع نشانی RSS مورد نظر یاری دهند.

 

استفاده از RSS

 

کاربران عادی می‌توانند از نرم‌افزارهای ویژه‌ای که ببرای این کار تهیه شده‌اند استفاده کنند. این نرم‌افزارها به خبرخوان RSS reader یا خبرجمع‌کن News Aggregator آن‌ها شناخته می‌شوند و برای مشاهده‌ی فهرستی از معروفترین نرم‌افزارهای خبرخوان می‌توانید به نشانی زیر مراجعه کنید:

http://www.rss-specifications.com/rss-software.htm

Active Web Reader یکی از نرم‌افزارهای رایگان خبرخوان با قابلیت‌های جالبی است که می‌توانید برای دریافت و به روز‌رسانی خودکار آخرین اخبار پایگاه‌های مختلف از آن استفاده کنید.

 

طراحان پایگاه‌های اینترنتی و برنامه‌نویسان می‌توانند با نوشتن کدهای لازم برای تفسیر و نمایش اطلاعات در پایگاه خود، از این امکان بهره ببرند. امروزه برای هر نوع زبان برنامه‌نویسی کدهای آماده در دسترس است.

 

 

 

 

Email : yektaweb (AT) gmail.com

 

Academic Web Tools - Yektaweb Collection - مجموعه مدیریت یکپارچه پایگاه‌های اینترنتی