[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
«دیگری» در آستانه؛ تحلیل گفتمانی «آستانه‌های» رمان و فیلم شوهر آهو خانم بر پایه‌ی‌ دیدگاه لاکلائو و موف
ابراهیم محمدی1، عفت غفوری2، مهدی رحیمی2، حامد نوروزی2
1- دانشگاه بیرجند ، emohammdi@birjand.ac.ir
2- دانشگاه بیرجند
چکیده:   (95 مشاهده)
 در جستار پیش‌رو ساختار آستانه‌ها و پیشگویه‌ی رمان شوهر آهو خانم، نگاشته‌ی علی‌محمد افغانی و اقتباس سینمایی آن به کارگردانی داوود ملاپور، بررسی می‌شود. آنچه در هر دو اثر درخور توجه است وجود لایه‌ها و اجزای مختلف معناساز در آستانه‌ی رمان و فیلم است که چگونگی ارتباط زن و مرد را در گفتمان سنتی و شبه‌مدرن آشکار می‌کنند. نویسنده و کارگردان می‌کوشند با برجسته‌کردن جدال دو گفتمان سنت و مدرنیته به‌صورت نامرئی و ناملموس، تصویری از زن ستمدیده و هویت‌باخته را به مخاطب ارائه کنند که همواره گفتمان مردسالار از تفاوت‌های طبیعی وی با مرد، زنجیری برای به‌انقیاد کشیدن زن ساخته‌است و او را به‌مثابه‌ی دیگری و فرودست انگاشته و به‌حاشیه رانده‌است. از این‌رو این پژوهش می‌کوشد با بررسی ساختار آستانه‌های دو رسانه با رویکرد تطبیقی-بین‌رشته‌ای و بر پایه‌ی تحلیل گفتمان انتقادی لاکلائو و موف، نخست خرده‌متن‌های آستانه‌ای رمان و فیلم را بشناسد، سپس با تحلیل دال‌های موجود در ساختار آن‌ها به چگونگی پیوند آستانه‌ها با متن مرکزی و جهان بیرون آن و شیوه‌های خلق معنا در لایه‌های مختلف خرده‌متن‌ها پی ببرد. بررسی ساختار آستانه‌های رمان و فیلم شوهر آهو خانم دو نکته را آشکار کرد: 1-تمامی دال‌های موجود در آستانه‌های دو اثر بر مبنای کلان تقابل زن و مرد شکل گرفته‌اند. 2- نشانه‌های موجود، گفتمان برساخته‌ی مردسالار را بر ملا می‌کنند که همواره مرد را دال مرکزی می‌داند و از طریق زنجیره‌های هم‌ارزی مرد را با دال‌های مرکز، فرادست، فعال، مستقل و آزاد هم‌ارز می‌داند و در مقابل زن را با مفاهیم حاشیه، فرودست، منفعل، وابسته و محدود معرفی می‌کند و با بهره‌گیری از منطق تفاوت میان زن و مرد رقیب را نفی و طرد می‌کند.
 
واژه‌های کلیدی: واژه‌های کلیدی: مطالعات بین‌رشته‌ای، گفتمان انتقادی، لاکلائو و موف، علی‌محمد افغانی، داوود ملاپور، شوهر آهو خانم، آستان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ادبیات تطبیقی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
دوفصلنامه  زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی Half-Yearly Persian Language and Literature
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4509